[ JOS ]        

Autor Subiect: Fan Club DAN MARGARIT !  (Citit de 10006 ori)

Offline cristi_vidican

• Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 34
Re: Fan Club DAN MARGARIT !
« Răspuns #120 : Noiembrie 15, 2013, 02:03:00 p.m. »
O observație ...
Unii deja au început să facă bine diferența între Euro și Dolari. Alții continuă cu 1000 de Euro/matcă.
DM a vorbit despre DOLARI, nu euro.
Diferența e semnificativă. 1000 $ = 746 Euro.
Cea mai bună matcă oferită la vânzare pe buckfast.dk = 425 Euro. (După cunoștințele mele, așa ceva a fost introdus și în Ro.)
Dar, dacă eu vreau ceva foarte bun, merg la ei și le cer să-mi vândă din cele care nu sunt scoase la vânzare și le opresc pt ei. Și noi când e să ne oprim pt noi, oprim ce e mai bun. Restul poate fi vândut.
Acum, orice e de vânzare, așa că pe această marfă se cere mult mai mult, probabil echivalentul a 1000 $

Online bucovineanu

• Profesor off-line
  • Great Veteran
  • Mesaje postate: 4489
  • Vicovu de Jos - SV
« Răspuns #121 : Noiembrie 15, 2013, 02:08:44 p.m. »
Cum deosebeste cumparatorul o regina de 30 de euro de una care costa 1000$?

Offline mape 48-petru manea

• Veteran
  • Mesaje postate: 2038
  • Cărpiniș-TM -66 ani
« Răspuns #122 : Noiembrie 15, 2013, 02:18:25 p.m. »
Eu nu dau bani pe matci---folosesc matcicrescute de mine ---ca or fi rase sau metisi nu ma intereseaza ---selectia o fac dupa cantitatea de miere pe stup de la o familie care are omatca verificata intr-un an de productie

Offline cristi_vidican

• Newbie
  • *
« Răspuns #123 : Noiembrie 15, 2013, 02:22:09 p.m. »
Cum deosebeste cumparatorul o regina de 30 de euro de una care costa 1000$?
De la început, aceste afaceri se fac pe încredere.
Mergi să cumperi de la cineva care se respectă.
Nu cred că dacă merg eu voi primi așa ceva.
Sunt afaceri bazate pe relații. Vezi ce face Țiriac cu străinii la vânătoare.

Anul acesta am cumpărat niște mătci Carnica de la un producător maghiar (din Ungaria).
Când mi le-a dat, mi-a spus ca dacă am probleme cu vreuna să-i spun și mi-o schimbă.
Se înțelege că este vorba despre probleme ce țin de el, nu de greșelile mele.
Am avut probleme cu una, iar la următoarea tură am primit o matcă în plus.
Mi-a spus că ține foarte mult ca să aibă clienți mulțumiți, altfel își pierde afacerea.

Offline marian sima

• Hero Member
  • Mesaje postate: 1247
  • Oinacu - GR, 40 ani
« Răspuns #124 : Noiembrie 15, 2013, 02:48:04 p.m. »
Cristi daca dau un ban i-l dau numai pe matci de institut ,adica pe o matca rezultata in urma unor cercetari amanuntite si care sa atinga populatia de albina prezentata in filmulete.
Acum pe bune ce face Tiriac cu straini la vanatoare?
Sint mistreti acea cu ceva deosebiti fata de alti mistreti ?
E ceva iesit din stas?
Faptul ca se intalnesc niste milionari nu are nici o treaba cu matcile de calitate.
Nu e o intalnire producator client.
Nu vad de ce cineva care pune un pret sa nu vanda unui client care ai ofera bani respectivi.
In afaceri nimeni nu refuza banul .
De fapt e alta gaselnita pentru ca totul sa ramana o himera.

Online bucovineanu

• Profesor off-line
  • Great Veteran
  • Vicovu de Jos - SV
« Răspuns #125 : Noiembrie 15, 2013, 03:12:17 p.m. »
Cristi, daca cineva ti-ar oferi o asemenea regina ai avea curajul sa o cumperi la acl pret? Ce poti astepta de la o asemenea regina?

Offline marian sima

• Hero Member
  • Oinacu - GR, 40 ani
« Răspuns #126 : Noiembrie 15, 2013, 03:31:27 p.m. »
Acum de ce nu intelegi ca asa ceva nu se ofera oricui.
E o casta apicola gen ILUMINATI ,numai intrand in acea casta poti obtine matci de o asa calitate.

Totusi ma mir cum ofera asemenea matci la imigranti din Romania ,au cobarat si astia standadul de tot.
 Daca eu vreu sa cumpar nu pot ca nu am relatii,oare o trebui sa te faci mason ca sa obtii aprobarea sa cumperi o asemenea matca?

Si eu credeam ca piata apicola e o piata libera.

Offline Bătrânul

• Veteran
  • Mesaje postate: 2358
  • Sf. Gheorghe - CV, vesnic tinar
« Răspuns #127 : Noiembrie 15, 2013, 04:05:55 p.m. »
Mariane am impresia ca habar nu ai cum poate sa ajunga cineva MASON !!!!  ^:)^

Offline cristi_vidican

• Newbie
  • *
« Răspuns #128 : Noiembrie 15, 2013, 04:16:07 p.m. »
Cristi, daca cineva ti-ar oferi o asemenea regina ai avea curajul sa o cumperi la acl pret? Ce poti astepta de la o asemenea regina?
În situația mea actuală în apicultură nu am nevoie de așa ceva. Adică nu-mi permit să o exploatez la capacitatea ei. Să trag 40 de regine pe an din ea nu se merită.
Dacă voi ajunge să produc 20 t de miere pe an, cred că aș bate la ușa lor pt așa ceva.
o asemenea regină poate să producă fiice de mare calitate, care să sporească vizibil producția. Adică DM, care face o medie de 200 kg/stup, are regine care produc vizibil mai mult față de această medie.
Ne interesează să avem cât mai multe regine care să facă stupi care să producă peste mediile realizate.
Sincer, eu cred în material de calitate premium.
Am de regulă stupii buni, mulțumit de ce pot (mai puțin de faptul că au instinct ridicat de roire), dar am nemerit (prin cumpărare) câte o matcă ce m-a uimit.

Offline cristi_vidican

• Newbie
  • *
« Răspuns #129 : Noiembrie 15, 2013, 04:23:17 p.m. »
Janese avea un principiu de cumpărare a mătcilor de calitate.
Îl dădea exemplu pe Valter (cred că el era).
Una e să cumperi de la Valet mătci așa cum cumpără fiecare client ...
Cu totul altceva e să mergi la el și să-i propui următorul târg: vreau să cumpăr de la tine matca nr 2 din stupină (mă refer la cele selectate pentru înmulțire).
Dacă merg eu, cristi vidican să-i cer așa ceva s-ar prea putea să râdă și să-mi arate cu degetul: pe acolo se iese din curtea mea mai rapid.

Dacă merge Janese, Valter s-ar putea să râdă și să spună: nu e de vânzare. Janese are bani și planuri mari și o relație cu el și insistă. Și tot așa până când se ajunge la o sumă mult mai mare decât cea a mătcilor obișnuite.

P.S. Scuze că am folosit aceste nume în argumentația mea.

Offline marian sima

• Hero Member
  • Oinacu - GR, 40 ani
« Răspuns #130 : Noiembrie 15, 2013, 04:31:23 p.m. »
Nea Batrane le ei pe toate de bune. :)
Era doar o vorba,nu am bani lui Columbeanu sa ma fac mason.
Si chiar daca i-as avea nu m-as face.

Cristi stai asa pai acum e regina ,nu mai este culesul continu ,ziua lunga si alte gogornite.

Bai eu zic asa ;daca scot miere in fiecare an pe cand altii scot o data la cinci ani sant cu mult peste medie.
Rest cate o matca care ne uimeste avem fiecare.
Nu va mai imbatati cu apa de ploaie.

Online bucovineanu

• Profesor off-line
  • Great Veteran
  • Vicovu de Jos - SV
« Răspuns #131 : Noiembrie 15, 2013, 04:47:41 p.m. »
Daca nu se face inseminare artificiala, in mod sigur, nu toate fiicele se ridica la nivelul mamei. Mai ales daca mama e din schimbare linistita. O spun din experienta proprie. Pentru a se pastra linia pura se face inseminare artificiala cu sperma de la trantori din aceeasi linie, chiar daca astfel se face consangvinizare.  Apoi se obtin regine dintr-o linie care se imperecheaza artificial cu trantori din alta linie genetica pura. Acest lucru se face in ferme de crestere a reginelor. Nu stiu daca DM face inseminare artificiala. Din ce am vazut reginele sale sunt imperecheate natural si deci mostenirea genetica de la mame se transmite in procent de 50%.

Offline NiKoN

• Sr. Member
  • Mesaje postate: 336
  • Pascani - IS | 34 ani |
« Răspuns #132 : Noiembrie 15, 2013, 04:53:17 p.m. »

Rest cate o matca care ne uimeste avem fiecare.

As indrazni cu o intrebare, daca tot vorbim de matcile care ne uimesc in propria stupina. Sunt un apicultor amator, care a inceput cu doua familii pe 3 rame in aprilie 2011. Una dintre familii si-a schimbat linistit matca in iulie 2011, a intrat foarte puternica in iarna, urmand ca in 2012 si 2013 sa imi dea aproximativ 40% din productie, plus ca a fost singura matca care nu mi-a roit(este marcata cu alb). Anul acesta a fost stransa pe 8 rame si am remarcat o cantitate foarte mare de pastura. In 2014 voi incerca sa imi produc matci in regie proprie, iar daca va trece cu bine iarna, aceasta matca va fi sursa primei serii de matci.
 Din propria voastra experienta, cand ati selectionat pe cea mai buna matca din stupina, care a fost saltul calitativ  per asamblu.
Un prieten adevarat nu poate fi cumparat, dar poate fi vandut!

Offline cristi_vidican

• Newbie
  • *
« Răspuns #133 : Noiembrie 15, 2013, 04:56:06 p.m. »
Marian,
facem ce facem și iar dialogăm  :)
Sper să nu ne sunăm iar  :P

Regina e unul dintre factori. Unul foarte important.
Acum, e bine să fii motivat în ceea ce faci.
Tu nu mă motivezi cu nimic pt că nu-mi prea arăți nimic de la tine din stupină.
Doar vorbe.
Atunci trebuie să mă uit peste gard.
eu știu ce pot lua de acolo și ce nu pot aplica la noi.
Dacă mă uit în jurul meu, mă cred cel mai tare din parcare.
Dacă mă uit peste gard, tac și învăț.
Când au început discuțiile pe internet între stupari chestii ca: folia, plasa pe fund, iernare pe biostimulatori, macarale, stivuitoare, BK, tone de miere/cap de apicultor, 500 și ceva de stupi/apicultor, hală de extracție, suflantă, izgonitoare erau pentru majoritate subiecte tabu. Fiecare subiect luat în parte stârnea scântei.
după ce le-am văzut pe toate, cu bune și rele, aceste subiecte nu mai sunt tabu.

Offline cristi_vidican

• Newbie
  • *
« Răspuns #134 : Noiembrie 15, 2013, 05:02:02 p.m. »
@Nikon,
Acea matcă va fi bună de prăsit atunci când fiicele ei vor fi și ele de calitate.
Am avut o matcă foarte bună. În fiecare an era Nr. 1
Dar, fiicele ei erau toate sub ea.
O astfel de matcă nu e bună pentru înmulțit.
E bună pentru producție și atât.
O matcă din care să tragi trebuie să-ți permită să poți să scoți fiice de calitate chiar peste ea.
Contează și trântorii.
Anul acesta, tot ce s-a împerecheat la mine în stupină este mai agresiv.
Am unul rău de tot și când am stat să-i număr, toate mătcile (împerecheate anul acesta la mine în stupină), chiar dacă nu sunt din aceeași linie manifestă în anumite perioade o agresivitate vizibil mai mare ca altele.
Așa că trebuie să schimb zona de împerechere. În zonă sunt multe stupine.

[ SUS ]