[ JOS ]        

Autor Subiect: Stupul profesorului Ursu  (Citit de 236478 ori)

Offline bucovineanu

• Profesor off-line
  • Great Veteran
  • Mesaje postate: 4500
  • Vicovu de Jos - SV
Re: Stupul profesorului Ursu
« Răspuns #1320 : Februarie 03, 2013, 02:49:00 p.m. »
Ioan din Covasna a devenit vultur.  Eu auzisem despre el ca nu mai avea timp sa posteze,  deoarece a devenit profesor la scoala de apicultura a lui Ursu.  :smile:
Din afacerea lui Ursu nu are decat el de castigat. Cei care cumpara DVD-urile si stupul trebuie sa stie ca au pierdut din start. Informatia de pe acele DVD poate fi gasita gratuit, atat pe net cat si in cartile de apicultura.
Ursu se crede un geniu neinteles. Se crede cel mai mare profesor de matematica din tara, iar in apicultura crede ca a facut o inventie geniala. Ori rama claditoare e cunoscuta si folosita de mult timp si nu are mare influenta asupra varroa. Varroza face mai multe pagube in apicultura decat toate celelalte boli. Daca cineva ar descoperi o metoda care ar eradica varroa ar merita si probabil ar primi un premiu Nobel.

Offline Ioan Olaru

• Sr. Member
  • Mesaje postate: 258
    • albina-online
« Răspuns #1321 : Februarie 03, 2013, 03:10:30 p.m. »
Îmi cer scuze ca am fost agresiv an exprimare dar nu anteleg de ce atata înpotrivire mai ale ca daca doresti cumperi iar daca nu nu. Ati vazut ultima inerventie facuta pe filmul postat mai sus , am facut la fel azi la 12 dupa acea am avut un zbor de curatire de 2 ore si mai continua singurul lucru e ca ma pus la munca sa pun tot felu de piste de aterizare , am constatat ca e bine . Eu tot ce fac fac dupa acest apicultor si matematician , La ora actuala am familiile pe 4 si pe 5 rame fiindca am 2 , dar nu adunate doar pe un colt de rama ci tot inervalu plin si am procedat exact cum am anvatat online sau din documentarele respective. Eu cred ca sant si apicultori mai buni sau mai rai dar eu am ales acest stup , puteam la fel de bine sa aleg o alta varianta dar nu cunosteam nimic despre acel model chiar credeti ca am procedat gresit aflanduma an acea situatie.
Pentru că apar noutăți verificați blogul personal
 www.albina-online.blogspot.com

Offline bucovineanu

• Profesor off-line
  • Great Veteran
  • Vicovu de Jos - SV
« Răspuns #1322 : Februarie 03, 2013, 03:35:46 p.m. »
Daca eu vad ca cineva ii fura banii unui semen pe strada nu pot sa stau indiferent. Nu pot sta indiferent nici cand vad ca cineva incearca sa insele niste nestiutori, niste tineri care ar putea sa sa foloseasca mai cu folos acei bani. Atunci cand am vazut ca Ursu spunea la OTV ca de la o familie de albine se pot obtine 1000 de euro intr-un an daca se foloseste stupul sau, am zis ca nu e nici o deosebire intre Ursu si DD care la randul sau promitea in campania electorala 25000 de euro pentru fiecare roman daca voteaza PP.
Afacerea lui Ursu imi aduce aminte de toate jocurile piramidale incepand cu Caritasul si terminand cu fni-ul si se va sfarsi la fel.

Offline dragos2006

• Grup Apiardeal1
  • Great Veteran
  • *
  • Mesaje postate: 8149
  • Viata este lupta pentru nemurire
    • http://apicultura-dragos2006.blogspot.com/
« Răspuns #1323 : Februarie 03, 2013, 03:36:02 p.m. »
revin-o pe calea cea dreapta cat nu este prea tarziu.
  In fapt tu ai dat o caciula de bani pe o lada care este in fapt un orizontal clasic . Puteai cumpara aceiasi lada cu max.200 lei si nu cu 500 de la geniul on-line.

PS. oare maicutza din film si-a dat seama de masacrul provocat de on-line in stupina lor ?
  Diliul dupa de a inventat biostupul acum a inventat si bioalbina cu nas , a mai inventat si biofuga , bioprostia , biovarooa , biomanualul , bio... , bio... ,  bio... , dincolo era mai ieftin ... da halatul , da halatul ????   :nebun: :nebun: :nebun: :nebun:
http://apicultura-dragos2006.blogspot.com/          http://www.youtube.com/user/ingerulpazitor2006         http://gavriladragos.sunphoto.ro   

Oricine are dreptul sa fie prost dar unii abuzeaza de acest privilegiu !

Offline morozan simion

• Sr. Member
  • Mesaje postate: 421
  • Bistrita, 45 ani
« Răspuns #1324 : Februarie 03, 2013, 04:16:22 p.m. »
eu am intrat si pe yputube, am vizualizat foarte multe filmulete si a domnului ursu si a altor apicultori priceputi , am vizionat pe capitole apicultura pas cu pas si mi-am confectionat eu si stupi verticali pe 10 rame si orizontali pe 20 rame nu inteleg un singur lucru , de ce-i zice biostupul atata timp cat pentru orice boala dom profesor trateaza albinele cu varachet pt varroa, antibiotice lentru loca. in foarte multe filmulete se contrazice el pe el insusi daca va uitati cu atentie si-l urmariti in unele afirma ceva iar in altele se contrazice. Despre biostupul online eu cred urmatoarele: este un stup orizontal care valoarea lui reala este aprox. 200 ron iar pt faptul ca domprofesor ii zice biostup pt ca a pus un grilaj in plus este 500 ron.
Si inca ceva ce era sa uit intr-o carte pe care am primito de la un apicultor batran si este editata in anul 1954 pe baza studiilor facute de cercetatori rusi este ceva la fel si inclusiv iernatul a 2,3 sau chiar 4 familii intr-o lada cu specificatia ca atunci nu exista polistiren exrudat si aceste operatiuni se faceau cu pernute umplute cu paie bumbac etc care sa le tina cald
deci este un fel de copypaste cu materiale din zilele noastre.
si inca ceva in filmuletul de mai sus este prezentat cum acuma in timp de iarna umbla in interiorul cuibului, ore puietul nu taceste? oare temperatura nu scade brusc in mijlocul ghemului? oare nu trebuiau facute in toamna la impachetarea familiilor aceste operatiuni? eu cred ca aceste operatiuni facute acuma slabeste familia de albine si incetineste in dezvoltatare datorita temperaturilor scazute 

Offline Ioan Olaru

• Sr. Member
    • albina-online
« Răspuns #1325 : Februarie 03, 2013, 04:50:38 p.m. »
 Întradevar stupul ajunge undeva la 450 ron echipat complet cu rame cu colectori adica complet nu vreau sa dau amanunte dar an pe cel care dai 200 ron vine simplu poate asta face asa mare diferenta, iar biostup devine dar în timp si nu toata stupina ci doar cele propuse fiindca oricum ai face tot trebuie tratament dar selectionezi acele familii si print-o anumita metoda 70 la suta din stupina devine bio eu nu am cum sa experimentez acest lucru poate peste catva ani cand voi avea si eu familii destule.

Offline bucovineanu

• Profesor off-line
  • Great Veteran
  • Vicovu de Jos - SV
« Răspuns #1326 : Februarie 03, 2013, 05:01:08 p.m. »
Nu inteleg de ce postezi sub alt nume si nu continui sub cel vechi.
Referitor la bio, o stupina nu e bio daca are si familii la care se face tratament cu produse chimice. Dupa tehnologia lui Ursu o parte dintre familii devin bio vara, dupa care in toamna urmatoare sunt introduse in stupul minune  si se trateaza cu varachet dupa care se reia ciclul, eu cam asa am inteles.

Offline dragos2006

• Grup Apiardeal1
  • Great Veteran
  • *
  • Mesaje postate: 8149
  • Viata este lupta pentru nemurire
    • http://apicultura-dragos2006.blogspot.com/
« Răspuns #1327 : Februarie 03, 2013, 05:04:00 p.m. »
  Usor se mai propaga prostia !
  Un stupar poate fi bio sau nu ! nu exista 70% bio . Este ca si cum ai spune despre o femeie ca este 70% virgina deoarece este putin fu..a
  Ca sa fii bio trebuie sa fii acreditat de o firma de specialitate . ca spui tu ca esti bio este egal cu 0(zero) . este ca si cum eu as spune ca sunt presedintele Romaniei .
  Fiti ma baieti destepti ca tara geme de prosti !
http://apicultura-dragos2006.blogspot.com/          http://www.youtube.com/user/ingerulpazitor2006         http://gavriladragos.sunphoto.ro   

Oricine are dreptul sa fie prost dar unii abuzeaza de acest privilegiu !

Offline Ioan Olaru

• Sr. Member
    • albina-online
« Răspuns #1328 : Februarie 03, 2013, 05:11:22 p.m. »
Bine atunci sa zic altfel 70 la suta dintre stupi nui tratam iar 30 ai tratam ducem mierea la analize se va constata nivele de chimicale apoi se zice daca e bio sau nu.

Offline orbanstefan64

• Global Moderator
  • Great Veteran
  • Mesaje postate: 6007
  • Sighisoara - MS 49 ani
« Răspuns #1329 : Februarie 03, 2013, 05:16:57 p.m. »
 Doamne,  Doamne iara nu i nimeni de paza la gard. :yahoo_cry: :yahoo_cry: :yahoo_cry:

Offline morozan simion

• Sr. Member
  • Bistrita, 45 ani
« Răspuns #1330 : Februarie 03, 2013, 05:19:15 p.m. »
doresc la toti apicultorii sanatate fericire si capacitate de intelegere, vedeti eu acuma am aflat ceva despre stupina bio, nu toti stupii trebuie sati fie bio ca sa faci apicultura bio este suficient 70 % bravo.
De regula eu inainte de a face o afirmatie dau in carti si ma documentez si apoi vorbesc. Domnule AGVILA pentru a face apicultura bio trebuie mult mai multe nu numai 70% dintre stupi , pentru cultura dumneavoastra este o lege care reglementeaza producsele bio si ce condiții trebuie sa indeplineasca stupinele, va invit sa o cititi si apoi sa vorbiti de bio, eu cred ca sunt chestiuni care va depasesc din toate punctele de vedere

Offline morozan simion

• Sr. Member
  • Bistrita, 45 ani
« Răspuns #1331 : Februarie 03, 2013, 05:20:42 p.m. »
mai nou gardul este supravegheat video, ca lumea sa poata sarii linistit fara o triere anume :nudie: :nudie: :nudie: :nudie: :nudie: =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =))

Offline bucovineanu

• Profesor off-line
  • Great Veteran
  • Vicovu de Jos - SV
« Răspuns #1332 : Februarie 03, 2013, 05:23:11 p.m. »
Eu ii propun lui Ursu urmatoarea afacere. Cumpar 50 de stupi, pun albinele in ei respect tehnologia propusa de el, nu tratez albinele timp de 5 ani contra varroa si daca dupa 5 ani mai am toate familiile sanatoase, afacerea ramane valabila. Daca in schimb nu mai am albine, ii inapoiez stupii,  el trebuind sa-mi restituie banii pe stupi, sa-mi plateasca albinele si productia din cei cinci ani, toate cu dobanzile aferente.  :smile:

Offline morozan simion

• Sr. Member
  • Bistrita, 45 ani
« Răspuns #1333 : Februarie 03, 2013, 05:29:07 p.m. »
si cine te despagubeste?
sunt convins 100% ca in 2 ani nu in cinci ramai fara albine din cauza varroa si a nosemozei
crezi ca pe cineva intereseaza?
De aceia fac acest lucru sa scada nr apicultorilor, sa MOARA CAT DE MULTE SI SA RENUNTE LA A CRESTE

Offline bucovineanu

• Profesor off-line
  • Great Veteran
  • Vicovu de Jos - SV
« Răspuns #1334 : Februarie 03, 2013, 05:37:20 p.m. »
I-am facut propunerea lui Ursu personal, anul trecut dar nu s-a prins.
Ursu zice ca a trebuit sa piarda 60 de familii ca sa ajunga la "inventia sa geniala".
Dupa numai 2 ani de aplicare a inventiei, le-a pierdut pe toate.

[ SUS ]