[ JOS ]        

Autor Subiect: Minim unelte specializate de stuparit  (Citit de 4295 ori)

Offline Shiva

• Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 46
  • Professional bug slayer
Minim unelte specializate de stuparit
« : Septembrie 22, 2010, 11:54:41 a.m. »
Salut,

Va citesc de cateva saptamani din scoarta in scoarta + cartile de apicultura recomandate, pentru ca as dori sa achizitionez, in primavara, primii 3-4 stupi.
Care ar fi minimum de unelte specializate de stuparit?
Mi-e clar ca, in primul rand, e nevoie de o camera curata, cu apa curenta pentru extragerea mierii si prepararea de turte pt. iernat.
Apoi vine tinuta - masca, salopeta, cizme, manusi + afumatoare
Dupa care mi-e neclar daca e necesara o centrifuga sau se poate improviza, cutitul de descapacit ...

Incerc sa determin bugetul minim necesar, inafara de pretul lazilor si a roiurilor.
Multumesc.
Joy, frustration, excitement, madness, aha's, headaches ... codito ergo sum!

Fiecare are un spirit care poate fi slefuit, un corp care poate fi antrenat si o cale pe care sa o urmeze ...

Offline pharaonu75

• Administrator
  • Great Veteran
  • Mesaje postate: 9724
  • Slobozia - IL, 38 ani
Re: Minim unelte specializate de stuparit
« Răspuns #1 : Septembrie 22, 2010, 01:27:30 p.m. »
Uite aici cam tot ce iti trebuie.. insa la un numar redus de stupi nu iti trebuiesc chiar toate de acolo...
In plus unele ustensile le poti improviza...
Ar fi recomandat sa incepi apicultura sub supravegherea unui apicultor mai vechi, pentru sfaturi si ajutor...
Totodata poti vedea si ce ustensile foloseste acesta, cum le foloseste, de unde le procura, eventual sa iti imprumute si tie cate ceva pana iti achizitionezi tu... Este valabil si pentru substantele cu care se fac tratamentele...
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)
Sun Photo     YouTube     Viataeco

Offline pharaonu75

• Administrator
  • Great Veteran
  • Slobozia - IL, 38 ani
« Răspuns #2 : Septembrie 22, 2010, 01:29:05 p.m. »
Si pentru ca am vazut ca asta este prima ta postare, BUN VENIT IN FAMILIA APIARDEAL!
 :hi:   :hi:   :hi:   :hi:   :hi:   :hi:   :hi:   :hi:   :hi:   :hi:   :hi:   :hi:   :hi:   :hi:   :hi:   :hi:   :hi: 

Offline soadi

• Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 183
« Răspuns #3 : Septembrie 22, 2010, 01:49:22 p.m. »
totusi.....nici chiar asa...ca se lasa de apicultura ...la inventarul ala :rotfl: :rotfl:

Offline Shiva

• Newbie
  • *
« Răspuns #4 : Septembrie 22, 2010, 02:07:02 p.m. »
Uite aici cam tot ce iti trebuie.. insa la un numar redus de stupi nu iti trebuiesc chiar toate de acolo...
In plus unele ustensile le poti improviza...
Ar fi recomandat sa incepi apicultura sub supravegherea unui apicultor mai vechi, pentru sfaturi si ajutor...
Totodata poti vedea si ce ustensile foloseste acesta, cum le foloseste, de unde le procura, eventual sa iti imprumute si tie cate ceva pana iti achizitionezi tu... Este valabil si pentru substantele cu care se fac tratamentele...
Mersi de intampinare! :hi:

Chiar asta vroiam sa aflu: care din ustensile se pot improviza, care sunt absolut necesare pt. inceput. De exemplu, colectoarele de polen si propolis nu-mi trebuie in primii ani, la fel si sablonul pt. botci sau ciocanul de lipit botci.

Am un unchi care se ocupa de anii buni de albine si cred ca la el o sa apelez si pt. roi. Nu stiu daca ar fi o problema faptul ca dansul are stupi orizontali iar eu am ramas fixata pe cei verticali.

Fiecare are un spirit care poate fi slefuit, un corp care poate fi antrenat si o cale pe care sa o urmeze ...

Offline gheco

• Full Member
  • Mesaje postate: 877
  • Balanesti - jud. Neamt 60 ani
« Răspuns #5 : Septembrie 22, 2010, 03:56:55 p.m. »
Bine ai venit! Aici sigur vei gasi raspunsuri la intrebarile legate de apicultura.
Pentru primul an daca achizitionezi roi nu sunt necesare culegatoarele de polen, dar pentru familiile de albine culegatoarele de polen au un rol important in evitarea blocarii cuibului cu pastura si implicit evitarea roitului.
Succes.

dragos2006

• Vizitator
« Răspuns #6 : Septembrie 22, 2010, 07:58:12 p.m. »
as dori sa achizitionez, in primavara, primii 3-4 stupi.
Care ar fi minimum de unelte specializate de stuparit?
In realitate nu iti trebuie decat .... haine pe tine si protectie la fatza si o surubelnita.
Restul sunt mofturi de care te poti lipsi si pe care le poti achizitiona mai tarziu sau imprumuta de la colegi.
La 3-4 stupi si de extractor te poti lipsi pt un timp fiind si alte metode de extras mierea in bucatarie.
Dragoste pt albine este minimul necesar.

Offline Shiva

• Newbie
  • *
« Răspuns #7 : Septembrie 22, 2010, 09:02:39 p.m. »
[...]
[...]de extractor te poti lipsi pt un timp fiind si alte metode de extras mierea in bucatarie.[...]
Poti dezvolta un pic?
Deja m-am si imaginat invartind ramele cu miere prin bucatarie  :rotfl:

Offline ioanardelean55

• Veteran
  • Mesaje postate: 1525
  • Alba, 56 ani
« Răspuns #8 : Septembrie 22, 2010, 09:54:20 p.m. »

Stimati colegi ,cu toate sint deacord dar cu un singur lucru NU si anume cu  ....IMPRUMUTUL SI IMPRUMUTATUL .. daca in alte domenii se practica in apicultura asa ceva e foarte riscant iar sfatul me e sa ...EVITATI ..asa ceva . :nono: :nono:

Offline tassevasi

• Veteran
  • Mesaje postate: 2102
  • Pitesti-Bascov-AG 58 ani
« Răspuns #9 : Septembrie 22, 2010, 10:03:33 p.m. »
 Are dreptate Andrei ,nu de scule ai nevoe itii, acum ca timpul te ajuta ,mergi la unchiul ,care chiar de nu are nevoe de tine ,ajuta-l  in tot ce face legat de stupi .
   El iti va fi mentorul ,spunei ce fel de stupi doresti ,ce vrei sa faci ,el o sa te initieze , si de unde sai cumperi  s.m.d. 
    Succes,  sanatate si numai bine .   
   tassevasi  :hi:

Offline pharaonu75

• Administrator
  • Great Veteran
  • Slobozia - IL, 38 ani
« Răspuns #10 : Septembrie 22, 2010, 11:17:55 p.m. »
Hai sa iti spun cum faceam eu la inceput, pentru ca tot asa, fara ustensile am inceput si eu... doar cu dragoste pentru albine si un roi! :)
Pentru protectia fetei am luat o palarie cu plasa folosita de pescari pentru a nu fi ciupiti de tantari. Pretul uneia este acum de 3 lei (30.000 lei vechi). Foarte ieftin!
pentru lucrul in stup foloseam nu o surubelnita ci o coada de furculita, ceva mai lata si mai groasa, pentru a fi cat de cat rezistenta...
Afumator nu aveam... dadeam foc unei carpe si suflam direct fumul peste albine... carpa o puneam pe o tava sau tabla pentru a nu da foc si la altceva din greseala... mai tarziu am folosit o cutie de conserva, din tabla, sufland la fel fumul spre albine... am fost intepat la maini de cateva ori, insa asta este viata... si in plus castigam si ceva imunitate! :rotfl:
Deci se poate, pasiune sa fie!!!
 :hi: :hi: :hi:

dragos2006

• Vizitator
« Răspuns #11 : Septembrie 22, 2010, 11:39:57 p.m. »
[...]
[...]de extractor te poti lipsi pt un timp fiind si alte metode de extras mierea in bucatarie.[...]
Poti dezvolta un pic?
Deja m-am si imaginat invartind ramele cu miere prin bucatarie  :rotfl:
Pai la primele 5 - 10 rame cu miere cat o sa scoata el scoti mierea cu o lingura si un castron si ceara se ridica la suprafata in borcan.
Sa-ti faca poze sotia sau careva cand invartesti asa sa vedem si noi.

dragos2006

• Vizitator
« Răspuns #12 : Septembrie 22, 2010, 11:42:49 p.m. »
Stimati colegi ,cu toate sint deacord dar cu un singur lucru NU si anume cu  ....IMPRUMUTUL SI IMPRUMUTATUL .. daca in alte domenii se practica in apicultura asa ceva e foarte riscant iar sfatul me e sa ...EVITATI ..asa ceva . :nono: :nono:

Eu prefer ca albinele mele sa fie expuse cat mai curand la toti virusii care apar local si din supravietuitori sa-mi produm matcile necesare.
Copilul ferit de microbi va suferii cu sanatatea.
Cat despre spalarea si dezinfectarea echipamentului apicol nimic nu e mai usor pt cine vrea si doreste sa o faca.
Clorina de rufe.

Offline Shiva

• Newbie
  • *
« Răspuns #13 : Septembrie 22, 2010, 11:46:07 p.m. »
Pai la primele 5 - 10 rame cu miere cat o sa scoata el scoti mierea cu o lingura si un castron si ceara se ridica la suprafata in borcan.
Sa-ti faca poze sotia sau careva cand invartesti asa sa vedem si noi.
Pei nu strici fagurele muncitorind cu lingura pe/prin el? :uimit:

Nu neg necesitatea unui mentor insa imi place sa-mi fac singura lectiile. Din 100 de opinii/sfaturi poti extrage mai multe invataminte decat dintr-una singura.

dragos2006

• Vizitator
« Răspuns #14 : Septembrie 22, 2010, 11:54:55 p.m. »
Ce strici tu repara albina si ai grija sa nu strici fundatia de ceara cu doar celulele pline cu miere ca albina face ordine la loc.

[ SUS ]