[ JOS ]        

Autor Subiect: Rama claditoare  (Citit de 12120 ori)

Online orbanstefan64

• Global Moderator
  • Great Veteran
  • Mesaje postate: 6000
  • Sighisoara - MS 49 ani
Rama claditoare
« Răspuns #60 : Ianuarie 14, 2010, 12:27:09 a.m. »
osb ul este mai ieftin dar cu lemn de brad nu depasesti cu f mult investitia dar in schimb va trebui sa lucrez putin mai mult pt a obtine caturile dorite natural e natural
iar la  ceace  te indruma bucovinenu nu rau deloc :hi:

dragos2006

• Vizitator
Rama claditoare
« Răspuns #61 : Februarie 07, 2010, 02:44:20 a.m. »
Pun rama claditore langa ultima rama de puiet, si dupa ea un fagure cladit de asoperire si apoi diafragma daca este cazul.Folosind o rama 1/1 albinele construiesc prea multe celule de trantor(consum in plus) pe jumatate se considera ca este o capacitate normala (atentie la recoltare daca tot recoltam si nu lasam si trantori sa traiasca nu facem bine,,, trantori sunt nercesari pt.familia de albine)  Nu consider ca este bine sa folosim rame de 3/4 sau 1/2 ca rama claditoare ,  creaza o anumita stare,,,, si este mai greu de vazut ,controlat in cazulul celalalt sa ridica  numai speteaza superiora fara a fi deranjate celelalte rame.Folosesc r.c. pana la 1iulie,,,, unde mai este activitate pe aceasta rama imi da de gandit  controlez sa vad cauza.R.C inmijlocul cuibului este o fortare de a comstruii nu ne da o situatie normala si reala. Primele inceputuri de botci  le gasim de multe ori pe r.c..Da este o solutie sa dam fagurile recoltat  la pasari,  dar nu langa stupina,si mai ales pentru cele salbatice  ca vom avea mari necazuri.Mai simplu recoltam imediat dupa capacire ,sau in stare de larva dezvoltata si presam in diferite ,, moduri ,, si lichidul obtinut sa fie amestecat (proaspat) cu furajele puilor de gaina .Scuze daca am  contrazis sau am deranjat.Primavara placuta.

Offline ioanardelean55

• Veteran
  • Mesaje postate: 1525
  • Alba, 56 ani
Rama claditoare
« Răspuns #62 : Februarie 07, 2010, 01:14:51 p.m. »
Pentru cei cu putini stupi rama claditoare este bine sa fie impartita in duoa pt vertical nu pe orizontal dece?

Cind o jumatate este capacita si pina la recoltare cealalta jumatate e ouata de rgina si invers in acest mod capcana pentru varoa functioneaza tot timpul , e ca si cand am lucra cu doua rame claditoare o data .

Offline proapis13

• Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 29
Rama claditoare
« Răspuns #63 : Februarie 15, 2010, 03:17:19 p.m. »
Citat din: raduta.aristotel
Lucrez cu  rama claditoare.O pun la inflorirea pomilor intre ultimul fagure cu puiet si fagurile de acoperire. Rama 1/1 impartita in doua la mijloc o sipca partea de jos are latimea de 13 cm.(jumatate din fagurile artificial} Aceasta parte o insrmez si pun fagure artificial. Partea superioara,,speteaza superioara ,,este libera  .Pe sipcile laterale am pus umerase de tabla pe care se sprijina rama.Misc numai ultima rama si vad stadiu de dezvoltare,daca trebuie sa recoltez, tai fagurile  pe partile laterale si ridic speteaza superioara si tai fagurile si pun speteaza la loc.Recoltarea o fac in cazurile de control periodic  (cind la control nu este cazul sa fi recoltata notez nr.familiei si data aprox. la care trebuie sa o recoltez. }Problema pe care o pun in fata d-stra tuturor este;; ce sa fac cu acest fagure,,,,,in ce stadii sa il recoltez, intamplator am mai  aflat eu cate ceva dar nimic concret si eficient.Va multumesc.
Ma Nea Raduta ma in postarea asta matale ne intrebi
 cum se pune rama claditoare ca nu intelegi ce si cum
 si la ce foloseste iar mai jos dai sfaturi .
  Ai grija ce scrii ca incepatorii ca mine nu stiu ce sa creada
iar in fata celor consacrati te autodiscreditezi
   Nu mi-o lua in nume de rau dar eu am invatat ca rama
claditoare se pune cand infloreste corcodusul si se ia la
reorganizarea cuibului in august-si asa procedez de 4 ani.
Cine ma contrazice sa vina cu argumente forte
Va salut cu respect :nod:  :hi:
PS
Probat metoda Ioan Ardelean- eficienta mare la stupine mici :wink:  :hi:

Offline stefan1

• Profesor off-line
  • Great Veteran
  • Mesaje postate: 3626
  • Sibiu - 1953
Rama claditoare
« Răspuns #64 : Februarie 16, 2010, 03:03:37 a.m. »
Apicultura nu-i matematica. Se poate proceda in mai multe feluri, fiecare procedeu avand avantaje si dezavantaje. In finctie de zona, de clima, de baza melifera, de rasa, fiecare procedeaza cum constata ca la el a dat rezultate mai bune.
  Eu consider interesant cum procedeaza Raduta. Ce nu inseamna ca nu se poate proceda altfel.
  Proapis, nu cred ca ai motiv sa critici dur, mai cu seama ca nu ai verificat la tine procedeul descris de dansul. Din ce ai scris tu nu am inteles exact cum procedezi; pui rama claditoare primavara si o iei in toamna, dar pana atunci nu o mai 'deranjezi'? Daca e asa nu cred ca-i bine. Pana nu a aparut la noi in tara Varroa, fagurul crescator avea doar rolul de a muta cresterea puietului de trantori de pe fagurii centrali pe un fagur doar cu celule de trantori. Se evita astfel modificarea celulelor de albine din fagorii de cuib. Si atunci se mai taia din fagurul crescator, ca sa se limiteze numarul de trantori din colonie. Dupa ce ne-am pricopsit cu Varroa, fagurul crescator si-a mai gasit o utilitate, si principala, de a elimina prin el o parte din Varroa care paraziteaza puietul. De aceea acest fagur trebuie 'recoltat' periodic si anume dupa ce puietul din el este capacit si deci are acolo un numar de paduchi pe larvele si pupele de trantori. Sigur ca stupii au nevoie si de trantori. in mod sigur anumite celule de trantori sunt si pe alti faguri si stupii isi regleaza numarul de trantori maturi chiar si cand noi taiem periodic fagurul sau fagurii crescatori. Sigur ca fortam stupul sa creasca mai multi trantori si ca distrugem din munca albinelor omorand acei trantori, dar e pretul pe care il platinm pentru a putea diminua concentratia de varroa pe timpul sezonului activ, cand tratamentele chimice sunt putin eficiente.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

dragos2006

• Vizitator
Rama claditoare
« Răspuns #65 : Februarie 19, 2010, 12:03:21 a.m. »
Eu in cele doua postari   am  scris din experenta  mea . D-stra  mai cititi inca odata ce am scris eu si ce ati scris  d-stra .Intrebarea era ; ce fac cu fagurile dupa ce este recoltat,,,,,,,,, pentru ca uni stupari cu experenta nu-l dau la pasari il folosesc intr-n mod  mai evoluat. Nu trebuie sa  folositi  ce am  scris eu,    domnule  peoapis .

Offline stefan1

• Profesor off-line
  • Great Veteran
  • Mesaje postate: 3626
  • Sibiu - 1953
Rama claditoare
« Răspuns #66 : Februarie 19, 2010, 03:23:44 a.m. »
Nu stiu cum se poate folosi 'mai evoluat' puietul de trantori capacit. Din puietul necapacit se facea Apilarnil. Unii storc fagurii cu puiet necapacit si folosesc sucul proaspat, poate si congelat, care este un stimulent puternic. Dar puietului capacit, eu cel putin, nu-i stiu alta folosire. Eu dau la gaini si pui puietul de trantori capacit. Daca se reteaza cu un cutit ascutit capacelele si se scutura fagurul intr-un vas sau se bate de mana sau de un suport, pupele cad din celule si astfel poti verifica gradul de infestare cu Varroa.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

Offline proapis13

• Newbie
  • *
Rama claditoare
« Răspuns #67 : Februarie 19, 2010, 12:32:45 p.m. »
Cum procedez eu cu fagurele;
 dupa recoltare direct in topitor
 fiind cald si ceara topindu-se repede
procedez la recoltarea trantorilor.
o parte merge la puii de gaina iar
restul ii conserv in miere pentru un
prieten se tin la frigider
ATENTIE cea mai buna proteina din
trantore este in prima si a doua zi dupa capacire
 :nod:  :hi:

dragos2006

• Vizitator
Rama claditoare
« Răspuns #68 : Februarie 19, 2010, 09:53:55 p.m. »
Multumesc de doua ori D-le Stefan 1 .Multa sanatate si bucurii sa aveti.

Offline N A MARIN

• Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 225
  • Medgidia - CT, 63 ani
Rama claditoare
« Răspuns #69 : Februarie 19, 2010, 10:50:37 p.m. »
Dom ioanardelean,cam asa zici matale...
MAI BINE MAI TARZIU DECAT NICIODATA

Offline livyuc

• Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 8
Rama claditoare
« Răspuns #70 : Februarie 21, 2010, 02:59:41 p.m. »
Uite ce concluzie a tras un incepator cu 2 stupi orizontali -o sa iau 2 rame cladite vechi si le voi fractiona cu o sipca la jumate dupa care voi indeparta fagurele cladit pe jumatatea de jos ,apoi la inflorirea pomilor le voi introduce in fiecare stup cu o rama mai inainte de diafragma.Periodic voi controla si cand va fi cladita si capacita partea de jos a ramei aceasta va fii indepartata din cuib,corect?
Imi cer scuze daca am gresit cu ceva,dar chiar as vrea sa folosesc metoda.
Multumesc.

Offline proapis13

• Newbie
  • *
Rama claditoare
« Răspuns #71 : Februarie 22, 2010, 12:14:09 p.m. »
Un incepator cu 2 stupi ar trebui sa construiasca cat mai mult
mai ales la orizontali; pt extindere - pt dublarea familiilor si
 abia apoi sa se gandeasca la rama claditoare. Iar la prun sa
aiba grija sa bage rame la construit ca atunci se construiesc
 numai celule de lucratoare  :nod:  :hi:

Offline filip

• Great Veteran
  • Mesaje postate: 2970
Rama claditoare
« Răspuns #72 : Februarie 22, 2010, 12:21:34 p.m. »
Citat din: peoapis13
Un incepator cu 2 stupi ar trebui sa construiasca cat mai mult
mai ales la orizontali; pt extindere - pt dublarea familiilor si
 abia apoi sa se gandeasca la rama claditoare. Iar la prun sa
aiba grija sa bage rame la construit ca atunci se construiesc
 numai celule de lucratoare  :nod:  :hi:
Da si NU
Un incepator trebuie sa creasca productia de ceara,daca nu are ceara la schimb baga adanc mana in buzunar sa cumpere foite.
Rama claditoare e o sursa de ceara si un magnet de prindere a varroa.
Parerea mea :)  :)  :)

Offline albine

• Sr. Member
  • Mesaje postate: 350
  • Orice om are dreptul la libertatea gândirii.
Rama claditoare
« Răspuns #73 : Februarie 22, 2010, 07:57:32 p.m. »
albine a scris :Eu am  introdus  rama claditoare si a fost crescuta cu celula de albina lucratoare .Parere personala:albina cladeste ce vrea ea nu ce vrem noi. parere personala.
Orice om are dreptul la libertatea opiniilor si exprimarii .De cand a murit bunicul nu m-a pacalit nimeni.

Offline bucovineanu

• Profesor off-line
  • Great Veteran
  • Mesaje postate: 4491
  • Vicovu de Jos - SV
Rama claditoare
« Răspuns #74 : Februarie 22, 2010, 08:34:28 p.m. »
Se intampla ca albinele sa lucreze cu celula de lucratoare pe rama claditoare de obicei spre sfarsitul sezonului activ daca regina este tanara si in natura este cules abundent de nectar.

[ SUS ]