[ JOS ]        

Autor Subiect: Jurnal apicol  (Citit de 697072 ori)

dragos2006

• Vizitator
Re: Jurnal apicol
« Răspuns #4605 : Aprilie 06, 2011, 08:30:23 p.m. »
depinde de cate rame de albina are familia respectiva..eu in primavara asta i-am tinut stransi la maxim
si am gasit acum cateva zile familii cu 5 rame albina din care 4 cu puiet dar si familii cu 7 rame albina si 5 de puiet
majoritatea familiilor au cuibul aproape blocat cu miere datorita hranirilor cu turte si fructoza ...sub hranitor au inceput sa creasca
fagurasi cu celule de trantor...asadar  am bagat deja cate douo rame vechi stropite cu sirop langa ultimele rame cu puiet

Offline mape 48-petru manea

• Veteran
  • Mesaje postate: 2039
  • Cărpiniș-TM -66 ani
« Răspuns #4606 : Aprilie 06, 2011, 09:00:07 p.m. »
        Va supun atentiei urmatoarea problema intalnita azi la o familie de albine : diafragma dupa 5 rame . Rama de la perete si rama de la diarfagma pline ochi cu miere veche si noua . Cele trei rame din mijloc au puiet pe 50% din suprafata in toate stadiile de dezvoltare iar in rest miere capacita. Mentionez ca mierea proaspata provine din stimularile facute in aceasta primavara .
        Ce sa fac acum ? daca opresc stimularea oare nu scade ponta ?
        Sa scot o rama din margine si sa introduc langa puiet alta goala ?
Daca fam.are destula albina acoperitoare se adauga o rama goala
Stimularea poate continua ,mierea rezultata va fi pusa in coroana
si sub coroana puiet
Daca nu este albina acoperitoare suficienta se scoate o rama marginasa
cu miere si se trece dupa diafragma in locul ei se pune o rama goala

dragos2006

• Vizitator
« Răspuns #4607 : Aprilie 06, 2011, 09:11:49 p.m. »
   Problema o reprezinta vremea care nu se anunta buna , cel putin o saptamana de acum inainte temperaturile vor fi scazute. Putinul polen adus in stup este consumat repede , salcia cred ca va trece fara ca albinele sa culeaga ceva iar de rapitza nu mai spun....

Offline viorel_v2000

• Jr. Member
  • **
  • Mesaje postate: 231
« Răspuns #4608 : Aprilie 06, 2011, 09:25:43 p.m. »
        Va supun atentiei urmatoarea problema intalnita azi la o familie de albine : diafragma dupa 5 rame . Rama de la perete si rama de la diarfagma pline ochi cu miere veche si noua . Cele trei rame din mijloc au puiet pe 50% din suprafata in toate stadiile de dezvoltare iar in rest miere capacita. Mentionez ca mierea proaspata provine din stimularile facute in aceasta primavara .
        Ce sa fac acum ? daca opresc stimularea oare nu scade ponta ?
        Sa scot o rama din margine si sa introduc langa puiet alta goala ?

Descapaceste cele trei rame centrale pentru a forta intr-un fel ca albinele sa faca loc suplimentar de ouat.
Concomitent adaugi o rama goala in centru sau la marginea cuibului in functie de cata albina ai.
In mod normal ar fi trebuit sa faca singure loc suplimentar matcii dar nu au avut unde sa duca mierea.

Este posibil sa nu fie albina suficienta?

Offline milu56

• Veteran
  • Mesaje postate: 1839
  • Almeria - Spania, 55 ani
    • apicultura.ws
« Răspuns #4609 : Aprilie 06, 2011, 09:33:41 p.m. »
Eu cred ca stiu ele ce fac albinele de multe ori sunt mai inteligente decat noi,am si eu asemenea stupi si am observat ca vesnic au mai multa miere decat ceilalti,fac miere nu puiet daca il urmaresti o sa vezi ca peste vara o sa aiba albina mai putina si miere mai multa......

Offline ilalexandru

• Sr. Member
  • Mesaje postate: 341
  • Valcea
« Răspuns #4610 : Aprilie 06, 2011, 10:12:15 p.m. »
Era bun un filmulet pus aici cu familia respectiva. Problema asta cred ca a aparut din cauza faptului ca familia nu a fost stransa si ca stimularile nu au tinut cont de puterea familiei.  Si acum problema are doua variante de rezolvare(parerea mea) :
- daca are albina ful pe toate cele 5 rame, scoate rama de langa diafragma cu miere, o inlocuiti cu una goala buna de ouat si la ramele  care au puiet pe ele, descapaciti pana la 5 cm de partea superioara a ramei.
-daca albina nu acopera suficient cele 5 rame...treceti cele doua rame marginase dupa diafragma, inlocuiti rama de langa perete cu o rama goala, lasati deci familia pe 4 rame, si apoi descapaciti cele 3 rame cu puiet tot pana la 5 cm de partea superioara.
Il lasati asa o saptamanasi apoi o sa vedeti ca o sa inceapa sa-si dea drumul. IN conditiile prezentate, matca nu mai are unde oua. DEci stimularile se fac degeaba, Si apropo : de ce stimulati si cu sirop si cu apifonda? Eu as zice ca mai bine stimulati numai cu sirop...miere aveti in familii, nu mor de foame. Si inca un lucru ce am observat eu...matcile au ouat ceva...cat poate sa acopere albina. Pana nu iese albina ca familia sa incepe sa se dezvolte, matca oua numai in locurile in care iese puietul.  Am gasit familie pe 5 rame, cu 3,5 rame puiet aproape in totalitate capacit si oua sau larve foarte putine. Matca nu mai avea unde sa oua, albina nu are sa-i sparg cuibul...deci nu pot decat sa astept sa iasa puietul respectiv, iar matca sa oua numai in locul puietului iesit. Apoi sa intervin si eu, dar dupa vreo cateva zile. Asadar, am cam oprit stimularile...mai descapacesc la cateva zile cate o rama si atat

Offline Kiwi Bee

• Hero Member
  • Mesaje postate: 1208
  • Warkworth-New Zealand, 41 ani
« Răspuns #4611 : Aprilie 07, 2011, 04:21:15 a.m. »
Nu doresc sa contrazic pe nimeni doar sa prezint cum procedez eu.

Dragos, daca imi imaginez bine situatia familiei respective procedura mea nu cred sa dauneze.

Dupa o perioada lunga de citit din postarile tale am tras concluzia ca economia si  profitul este cel mai important pt tine(si pt altii).

Deci imi imaginez ca ai acele 5 rame acoperite cu albine dar si prea multa miere...... poate si ceva polen.

Eu as scoate o rama cu miere(preferabil sa aiba si polen).Presupun ca nu folosesti rame de plastic deci decupez fagurelee sil pun intro punga sil zdrobesc bine.Rama o reinsirmez si ii pun o foita de ceara.Apoi sparg cuibul.Deci NU ADAUG O RAMA NOUA - NU MARESC NUMARUL RAMELOR!!!!!

Apoi punga cu CEL MAI BUN STIMULENT o pun deasupra podisorului.Vezi poza de mai jos.

Albinele nu ies afara la cules polen etc caci tu zici ca a scazut temp. pe la voi, dar ele pot urca IN POD  si sasi ciuguleasca ce doresc.
Numarul de albine va acoperi si rama cu acre ai spart ciubul.

Varianta sa pui si un plastic deasupra pungii de nailon depinde de aerisirea stupului.

La mine functioneaza metoda si la un singur stup nu e cazul de pierderi majore in caz de nereusita.Eu unul nu vad risc.

Offline Bambucha

• Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 21
« Răspuns #4612 : Aprilie 07, 2011, 08:19:50 a.m. »
In functie de albina acoperitoare adaug rama cafenie langa cuib, care ramane inca strans. Continui cu stimulatul la 3 zile cu un gramaj mai mic (circa 300 g).
In urmatoarea saptamana va cadea integral albina de iarna, cu toate astea insa se simte usor panta ascendenta pe dezvoltare. Cred ca prindem ultimul tren pe rapita.
Sa speram ca meteorologii se insala  :wink2:

Offline mape 48-petru manea

• Veteran
  • Mesaje postate: 2039
  • Cărpiniș-TM -66 ani
« Răspuns #4613 : Aprilie 07, 2011, 02:48:46 p.m. »

Dragos, daca imi imaginez bine situatia familiei respective procedura mea nu cred sa dauneze.

Dupa o perioada lunga de citit din postarile tale am tras concluzia ca economia si  profitul este cel mai important pt tine(si pt altii).

Deci imi imaginez ca ai acele 5 rame acoperite cu albine dar si prea multa miere...... poate si ceva polen.

Eu as scoate o rama cu miere(preferabil sa aiba si polen).Presupun ca nu folosesti rame de plastic deci decupez fagurelee sil pun intro punga sil zdrobesc bine.Rama o reinsirmez si ii pun o foita de ceara.Apoi sparg cuibul.Deci NU ADAUG O RAMA NOUA - NU MARESC NUMARUL RAMELOR!!!!!

Apoi punga cu CEL MAI BUN STIMULENT o pun deasupra podisorului.Vezi poza de mai jos.

Albinele nu ies afara la cules polen etc caci tu zici ca a scazut temp. pe la voi, dar ele pot urca IN POD  si sasi ciuguleasca ce doresc.

Varianta sa pui si un plastic deasupra pungii de nailon depinde de aerisirea stupului.

La mine functioneaza metoda si la un singur stup nu e cazul de pierderi majore in caz de nereusita.Eu unul nu vad risc.
Interesanta si buna metoda ^:)^ ^:)^
La fagurii mai vechi se sparg mai greu

Offline bucovineanu

• Profesor off-line
  • Great Veteran
  • Mesaje postate: 4495
  • Vicovu de Jos - SV
« Răspuns #4614 : Aprilie 07, 2011, 02:57:30 p.m. »
Problema ridicata de Dragos are drept cauza o "stimulare" prea intensa. Albinele au blocat ramele cu sirop si regina nu a putut tine pasul cu ritmul in care a venit siropul. Stimularea trebuie facuta cu atata sirop cat consuma albinele. Daca se blocheaza cuibul stimularea are efect invers. Ponta se blocheaza si in loc de o dezvoltare intensa vom avea o intarziere in dezvoltare. Pentru a nu ajunge in asemenea situatii trebuie sa avem grija ca familiile sa intre puternice la iernat, chiar daca pentru asta trebuie sa unificam in toamna. Aici se potriveste foarte bine vorba romanului: " Porcul nu se ingrasa in ajunul de ignat"

dragos2006

• Vizitator
« Răspuns #4615 : Aprilie 07, 2011, 05:08:13 p.m. »
   Postari interesante dupa provocarea mea si ce este mai important - pline de informatie care nu se regaseste in carti  ^:)^ ^:)^ ^:)^

Azi am fost sa filmez o familie pe 5 rame precum cea din descriere dar conform legii lui Murphy a iesit altceva  :zzz:

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=ERSOFMpEo4Y[/youtube]

Offline balasbebe

• Hero Member
  • Mesaje postate: 1193
  • Zalău- SJ ; Nascut in anul 1956 toamna
« Răspuns #4616 : Aprilie 07, 2011, 10:15:55 p.m. »

Rama se va pune dupa diafragma, sau se redistribuie. Albina are instinctul de acumulare. Ceea ce propui este munca patriotica. Adica fara rost. Sper sa nu vada si incepatorii.
www.ilumania.com
Lumanari de lux

Offline milu56

• Veteran
  • Mesaje postate: 1839
  • Almeria - Spania, 55 ani
    • apicultura.ws
« Răspuns #4617 : Aprilie 07, 2011, 10:20:22 p.m. »
Sa facem si o comparatie munca profit.......

dragos2006

• Vizitator
« Răspuns #4618 : Aprilie 08, 2011, 10:03:59 p.m. »
  Inainte de orice tin sa ma felicit pt. ca Jurnalul apicol implineste 200.000 de vizionari !!!!!!!! :birthday:

Azi la stupina am primit vizita unor tineri fermieri din Austria si Norvegia :

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=okXTlynmy08[/youtube]

dragos2006

• Vizitator
« Răspuns #4619 : Aprilie 11, 2011, 09:23:58 a.m. »
  Ieri am dat o fuga pe la stupina si nu m-am putut abtine sa nu verific familia careia in urma cu sase zile i-am spart cuibul cu o rama goala ( dar cu sirop in ea) . Sa vizionam filmuletul :

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=c0fUCZJvr9o[/youtube]

[ SUS ]